IAS BioBlitz - Czech Republic's Boletim

18 de maio de 2023

Mapovat budeme i letos!

I letos proběhne bleskové mapování nepůvodních druhů živočichů a rostlin, tentokrát pod názvem Biosmršť 2023, o víkendu 26.-28. května. Více přímo v projektu, nebo na webových stránkách. Budeme moc rádi, když se opět zapojíte :-)

Posted on 18 de maio de 2023, 10:14 PM by pavel pavel | 0 comentários | Deixar um comentário

22 de maio de 2022

Sobota byla výživná

V sobotu přibylo obrovské množství pozorování z řady míst České republiky. Celkem se zapojilo již 40 lidí, kteří dohromady do projektu odeslali 135 pozorování 13 nepůvodních druhů. Viz mapa níže:

Stav po dvou dnech

Vedle stále dominantního pajasanu se začaly ve větším množství objevovat pozorování slunéček východních. Na této fotce pak zachyceno při predaci:

Slunéčko východní
Foto Daniela Sládková

A nakonec máme i první obratlovce. V případě husice nilské pak celou rodinku

Husice nilská
Foto Coleiche

Co přijde dnes? :)

Posted on 22 de maio de 2022, 08:50 AM by pavel pavel | 0 comentários | Deixar um comentário

21 de maio de 2022

Desítka nepůvodních rostlin

Proč že máme políčeno právě na těchto 10 rostlin? Viz níže (sepsal Jan Pergl)

Ambrozie peřenolistá (Ambrosia artemisiifolia)

Ambrozie produkuje velmi agresivní pyl. Má velmi omezené rozšíření, často se vyskytuje na okrajích zemědělských pozemků. Znalost jejího výskytu by nám mohla pomoci zabránit v jejím dalším šíření.


Foto Erik Jørgensen

Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum)

U všemi známého bolševníku velkolepého asi nikdo nepochybuje, proč jej mapujeme. Kromě toho, že je schopen způsobit popáleniny, vytlačuje původní druhy rostlin.


Foto Ian Gregory

Dub červený (Quercus rubra)

Dub červený je velmi problematický strom z hlediska ochrany přírody, současně ale velmi ceněný druh v lesnictví. Pod jeho opadem máloco dokáže vyklíčit a přežít. Velkoplošné výsadby jsou podchyceny lesnickými údaji, ale málo se ví o jednotlivých stromech či malých skupinkách.

Quercus rubra
Foto Joe Walewski

Komule Davidova (Buddleja davidii)

Motýlí keř, je adeptem na invazní druh příštích let. V zemích na západ od ČR již zdatně obsadil okraje železnic, břehové porosty a jiná narušovaná stanoviště. Je to keř, který v ideálních podmínkách vytvoří husté porosty. Již máme informace, že v ČR je schopen zplaňovat. Chceme tedy podchytit, kde všude.¨

Buddleja davidii
Foto Izigabo

Lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus)

Lupina mnoholistá je rostlina s charakteristickými listy. Jedná se o druh luk a okrajů silnic, kerý je v některých oblastech ČR velmi hojný. Chceme získat představu kde všude se vyskytuje a kde jsou ohniska šíření. Stejně jako u ostatních druhů není cílem ji všude likvidovat.

Lupinus polyphyllus
Foto Vladimir Bryukhov

Mahónie cesmínolistá (Berberis aquifolium)

S mahonií se v posledních letech můžete setkat čím dál častěji. Je to přízemní keř se semeny, která rozšiřují ptáci. Jedná se o obtížně zlikvidovatelný druh. Riziko jejího výskytu v přírodě je to, že je schopna tvořit relativně velké a neproniknutelné porosty.

Berberis aquifolium
Foto Tig

Netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera)

Netýkavka žláznatá je jednoletá, růžově kvetoucí rostlina, kterou máme spojenou s výskytem podél břehů řek a potoků. Nicméně existují doklady, že se šíří i na sušší stanoviště. V rámci tohoto sledování bychom chtěli podchytit charakter jejího rozšíření.

Impatiens glandulifera
Foto John Barkla

Pajasan žláznatý (Ailanthus altissima)

Pajasan se v posledních 10 letech značně šíří. Má velmi negativní vliv na okolní vegetaci a vytvářejí velmi husté porosty. Potkáme jej nejčastěji v městech, kde byl vysazován. Z měst se však dále šíří podél silnic, řek a železnice. Je i na tzv. evropském seznamu invazních druhů.

Ailanthus altissima
Foto Matthieu Gauvain

Starček úzkolistý (Senecio inaequidens)

Starček úzkolistý se do ČR dostal podél silnic a ve středových pásech dálnic. Jedná se o velmi dynamický druh, který se v současné době velmi šíří. Ohrožuje některé cenné biotopy na skalních stepích. Mapování by mělo umožnit podchytit současný stav jeho invaze.

Senecio inaequidens
Foto Fabien Piednoir

Třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata)

Druh velmi ozdobné rostliny s velmi roztroušeným výskytem. Právě roztroušenost vede k tomu, že není často uváděna v literatuře. Jedná se o druh, který zatím nedosahuje velkých hustot a mapování by mělo pomoci vytvořit určitý základ znalostí o jejím rozšíření.

Rudbeckia laciniata
Foto Elmaddi

Posted on 21 de maio de 2022, 08:37 AM by pavel pavel | 0 comentários | Deixar um comentário

První den je za námi

První den byl takový rozehřívací, protože většina lidí se dostane do pořádné přírody asi až o volném dni. I tak už ale máme téměř padesát pozorování, převážně pajasanu žláznatého, a to i z míst, které si "příroda bere zpátky".

Na druhém místě v počtu exemplářů je pak nechvalně proslulé, ale atraktivní slunéčko východní.

Uvidíme, jaké exempláře se vyloupnou dnes :-) Třeba se ukážou i první obratlovci....

Jak se daří projektům v ostatních zemích, můžete prozkoumat na stránce zastřešujícího projektu,
Alien CSI Bioblitz. Nenechte se zastrašit množstvím pozorování v Turecku - kolegyně projekt spustila dříve.

Každopádně moc díky, že do toho jdete s námi!

Posted on 21 de maio de 2022, 07:40 AM by pavel pavel | 0 comentários | Deixar um comentário

Arquivos