Bardzo kruchy mech

Naukowy wypad do Kampinoskiego PN, zaprosił mnie @marcinklisz
Znalazłam nowy dla mnie gatunek mchu, którego zresztą od jakiegoś czasu szukałam - Dicranum flagellare. W polskim nazewnictwie jest bałagan, bo według „Census Catalogue of Polish Mosses” został zaliczony do rodzaju prostoząbek czyli Orthodicranum, tymczasem w bazie iNata widnieje jako Dicranum czyli jeden z widłozębów. Czy dodawać nazwę polską?
Odkładając na bok zawiłości systematyki. To gatunek o bardzo ciekawej strategii w zakresie rozmnażania. Rośnie on na wierzchniej stronie rozkładających się kłód (a więc duża szansa trafić na niego w rezerwatach, gdzie udział martwego drewna jest spory, odwiedziliśmy dziś 2 rezerwaty: Granica i Nart). Łodyżki D. flagellare zbudowane są z delikatnie połączonych segmencików, wyglądających jak mikroskopijne cylindry. Każdy taki fragment może służyć jako rozmnóżka. Wystarczy przeciągnąć palcem po kępie, a zostaną na nim małe zielone strzępki - to właśnie fragmenty łodyżek. Mech jest roznoszony przez drobne zwierzęta, które wykorzystują leżące kłody jako ciągi komunikacyjne, przyczepia się do ich łapek i przenosi w nowe, niezasiedlone miejsca na martwym drewnie.
O badaniach nad rozmnażaniem tego gatunku ciekawie i zabawnie pisze Robin Wall Kimmerer w „Gathering moss” w rozdziale „A Landscape of Chance”.

Posted on 20 de setembro de 2021, 06:18 PM by kroolik kroolik

Observações

Fotos / Sons

Observador

kroolik

Data

Setembro 20, 2021 12:12 PM CEST

Descrição

Granica nature reserve, on a log (top of a forest dune)

Fotos / Sons

Observador

kroolik

Data

Setembro 20, 2021 12:25 PM CEST

Descrição

Granica nature reserve

Fotos / Sons

Observador

kroolik

Data

Setembro 20, 2021 01:06 PM CEST

Descrição

Nart nature reserve

Comentários

Nenhum comentário ainda.

Adicionar um Comentário

Iniciar Sessão ou Registar-se to add comments